Jak zjistit majitele nemovitosti?

jak zjistit majitele nemovitosti

Při prověřování nemovitosti je naprostým základem, zjistit si, jestli osoba, se kterou jednáme, je skutečně vlastníkem domu, bytu nebo pozemku. Jak ale zjistit majitele nemovitosti? Naštěstí to není nic složitého, v tomto článku bychom tedy rádi vysvětlili jak na to.

 

Co je potřeba vědět

Nejdříve je potřeba vědět adresu nemovitosti, pokud se jedná o dům nebo byt. V případě pozemku budete potřebovat znát parcelní číslo a katastrální území. Jakmile znáte adresu, tak ji stačí zadat do vyhledávače internetových stránek www.mapy.cz. Zde poté napravo odkaz s názvem „Informace o parcele v katastru nemovitostí“.

Po kliknutí na tento odkaz se otevře stránky nahlížení do katastru nemovitostí, kde ale bohužel neuvidíte adresu trvalého pobytu vlastníka, ale zjistíte právě ono parcelní číslo a katastrální území, tyto hodnoty jsou hned na začátku přehledu.

Dále je třeba otevřít si novou stránky nahlížení do katastru nemovitostí, např. kliknutím sem. Zde vyberete příslušné políčko, tj. Vyhledat parcelu, vyhledat stavbu nebo vyhledat jednotku, podle toho, co vyhledáváte. Na následující stránky pouze zadáte příslušné parcelní číslo, katastrální území, v případě bytu ještě číslo bytu.

Po zadání hodnot a kliknutí na tlačítko vyhledat již uvidíte kompletní přehled informací o nemovitosti, tj. i adresu trvalého pobytu vlastníka nemovitosti.

 

Jak zjistit majitele nemovitosti v případě domů

U staveb je postup trochu odlišný, neboť zde zadáváte obec a číslo stavby. Každopádně ale doporučujeme u staveb vždy prověřit především pozemek, na kterém dům stojí, protože to je rozhodující, proto jde postupovat obdobně jako u vyhledávání informací o pozemku.

 

Jak postupovat dál?

Pokud by vás zajímala i cena, za kterou vlastník v minulosti nemovitost získal, tak tomuto se věnujeme v našem článku Jak zjistit za kolik koupil nemovitost současný majitel.

Jestli máte jakoukoliv otázku, tak se na nás můžete obrátit, rádi odpovíme. Samozřejmě se na nás můžete obrátit, i pokud byste měli zájem o náš realitní přehled, díky kterému naši klienti zvládnou často ušetřit i statisíce, respektive pokud byste měli zájem o naše realitní služby.